Angelique Guillot-Ławnik

radca prawny

Od 2014 roku specjalizuję się w prawie ubezpieczeń społecznych. Prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego w Lublinie specjalizującą się w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Problem z ZUS?
Skontaktuj się ze mną
+48 502 358 833

Emerytura żołnierza zawodowego

Angelique Guillot-Ławnik22 grudnia 20213 komentarze

Żołnierzu uważaj, bo możesz stracić swoją cywilną emeryturę.

Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje kilku grupom zawodowym. W tym także żołnierzom zawodowym po przepracowaniu określonej liczby lat.

Fakt otrzymywania emerytury nie wyłącza jednak możliwości dalszej pracy i dalszego gromadzenia składek emerytalnych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Bywa jednak, że taka zgromadzona z ZUS emerytura może nie zostać wypłacona ubezpieczonemu.

Przekonał się o tym boleśnie jeden z emerytów wojskowych, którego historię kilka dni temu opisywał jeden z ogólnopolskich dzienników.

Emerytura zolnierza zawodowego

Emerytura żołnierza zawodowego w cywilu nie zawsze do wypłaty

Pan Kowalski (nazwisko fikcyjne) służył w wojsku przez okrągłe 30 lat. Biegał na poligonie z żołnierzami, marzł na zimnie, smażył się w słońcu, pocił brudził… jak to w armii.

W tym czasie wypracował sobie pełną emeryturę wojskową w wysokości 75 proc. ostatniego wynagrodzenia i postanowił odejść z wojska. Następnie zatrudnił się, już jako emeryt wojskowy, zatrudnił się w typowej cywilnej firmie, w której nie miał żadnego kontaktu z mundurem.

Co miesiąc ZUS pobierał od niego 19,5 proc. pensji na składki emerytalne. I tak przez kolejne 19 lat. Kawał czasu.

W sumie pan Kowalski zgromadził – uwaga – 700 tys. zł składek.

A kiedy uznał, że czas już na zasłużony odpoczynek, wystąpił do ZUS o przyznanie mu emerytury za wszystkie te lata, kiedy odkładał pieniądze.

Niestety … ZUS odesłał go z kwitkiem.

Dlaczego?

Powołał się na przepisy mówiące, że dwóch emerytur pan Krzysztof pobierać nie może. Skoro ma już emeryturę wojskową, to nie może mieć emerytury cywilnej.

Sąd Najwyższy: Takie jest prawo

Pan Kowalski zaczął walczyć o swojej prawo. Skorzystał z pomocy doświadczonego prawnika i wniósł pozew przeciwko ZUS. Sprawa ostatecznie zakończyła się przed Sądem Najwyższym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych .

W dniu 15 grudnia 2021 roku sąd ten wydał wyrok, którym powiedział, że panu Kowalskiemu nie przysługuje w związku z jego pracą w cywilu druga emerytura, i tym samym wszystkie oszczędności przepadają na rzecz państwa.

Jak możliwe?

Wszystkiemu winne są przepisy prawa, które weszły w życie razem z reformą emerytalną w roku 1999. Mówią one, że:

Kto wstąpił do służby wojskowej po 2 stycznia 1999, będzie miał prawo do drugiej emerytury z ZUS za lata pracy w cywilu. Kto jednak służył w armii wcześniej, nic nie dostanie.

A zatem, pan Kowalski, były żołnierz, obecnie woskowy emeryt, nie tylko nie otrzyma emerytury z ZUS, ale także straci zgromadzone pieniądze (aż 700 tys. złotych!).

Bez wątpienia taki wyrok Sądu Najwyższego będzie miał znaczenie dla tysięcy Polaków, będących w podobnej sytuacji, co pan Kowalski. Jeśli masz wątpliwości co do swojej osobistej sytuacji, skontaktuj się ze mną.

Przyda Ci się: ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Orzeczenie SN: sygn. akt III UZP 5/21

Słowa kluczowe: emerytura żołnierza zawodowego, żołnierz emeryt, emerytura cywilna żołnierza zawodowego, sąd najwyższy

Blog prawniczy dla żołnierzy: Prawnik na poligonie

***

Odwołanie od decyzji ZUS po terminie. Ważne, czy nie ważne?

Zdarzyło Ci się nie złożyć odwołania w terminie? Na szczęście odwołanie od decyzji ZUS po terminie nie musi oznaczać definitywnego końca Twojej sprawy. 

Tak, tak! Są sytuacje, w których złożenie odwołania nawet po kilku tygodniach po upływie ustawowego terminu, nie wstrzymuje sądu przed rozpatrzeniem odwołania i przyznania świadczenia… [Czytaj dalej…]

***

Zapraszam Cię także do śledzenia mojego profilu na Instagramie: Pasje prawniczki!

 

W czym mogę Ci pomóc?

Angelique Guillot-Ławnik

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Karol 22 grudnia, 2021 o 23:14

    Pani Mecenas, to jest bardzo, bardzo ważny post. Dzięki Pani nie utopię pieniędzy jak wspomniany pan Kowalski.

    Karol – żołnierz

    Odpowiedz

    Zbyszek 22 grudnia, 2021 o 23:18

    Kolego Karolu, jak państwo potrzebuje nas w Iraku czy innym Afganistanie to zawsze wie, do kogo pójść. Jak nas nie potrzebuje to zapomina. Tak jest zresztą na całym świecie.

    A stare przysłowie mówi: umiesz liczyć, licz na siebie.

    Zbyszek – też żołnierz

    Odpowiedz

    Kamila 2 marca, 2022 o 17:28

    Człowiekowi zawsze wiatr w oczy. Niestety. Jestem jedyną kobietą w swoim zespole i nie jest łatwo. W szczególności teraz.

    kap. Kamila S.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: