Angelique Guillot-Ławnik

radca prawny

Od 2014 roku specjalizuję się w prawie ubezpieczeń społecznych. Prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego w Lublinie specjalizującą się w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Problem z ZUS?
Skontaktuj się ze mną
+48 502 358 833

Wysokość zasiłku po zmianie pracodawcy

Angelique Guillot-Ławnik03 lutego 2022Komentarze (0)

Zasiłki to bardzo popularny temat. Bardzo często moi klienci zadają mi pytania co do ich praw dotyczących zasiłku. Czy pielęgnacyjnego, czy chorobowego, czy też macierzyńskiego. Lista możliwych problemów jest nieskończona 🙂

Co się dzieje z wysokością zasiłku dla pracownika po zmianie pracodawcy?

Ten temat omawiam właśnie dziś.

Zapraszam!

Wysokość zasiłku po zmianie pracodawcy

Zmiana pracodawcy to nie tylko nowe środowisko pracy czy inne niż dotychczas wyzwania zawodowe. To także zmiana wysokości zasiłku macierzyńskiego czy chorobowego. 

Każdy pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym. Dzięki nim może nabyć prawo do świadczeń chorobowych. 

Jaka wysokość zasiłku dla pracownika? 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają miesiąc powstania niezdolności do pracy, stanowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (macierzyńskiego). 

Gdy pracownik nie przepracował 12 miesięcy, aby ustalić podstawę, liczymy wszystkie pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. 

W sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstała w 1. miesiącu zatrudnienia, a pracownik ma prawo do chorobowego, to podstawą wymiaru będzie wynagrodzenie z całego miesiąca pracy.

Wysokość zasiłku po zmianie pracodawcy

Wyliczając wysokość zasiłku po zmianie pracownika uwzględnia się wynagrodzenie ze stosunku pracy osiągnięte u obecnego płatnika składek. Czyli u aktualnego pracodawcy. 

Wedle artykułu 36 ustęp 4 Ustawy zasiłkowej do podstawy zasiłku nie wlicza się wynagrodzenia uzyskanego u poprzedniego pracodawcy. Potwierdza to orzecznictwo, np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2016 roku I UK 291/05.

Sąd Najwyższy powiedział, że:

“podstawę wymiaru zasiłku ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika u tego pracodawcy, z którym łączył go stosunek pracy w okresie powstania niezdolności do pracy.

Biorąc pod uwagę cel, jakiemu służy zasiłek chorobowy polegający na rekompensacie wynagrodzenia, które pracownik utracił z powodu niezdolności do pracy nie ma podstaw do stwierdzenia, iż na wysokość tego świadczenia powinno mieć wpływ wynagrodzenie osiągane w ramach stosunków pracy zakończonych przed powstaniem niezdolności do pracy.

Kompensowane z ubezpieczenia społecznego może być bowiem to wynagrodzenie, którego faktycznie pracownik nie uzyskuje, czyli należne od aktualnego pracodawcy, a nie takie, które ubezpieczony osiągał w przeszłości, przed zajściem zdarzenia chronionego ubezpieczeniem chorobowym”

Zmiana pracodawcy w świetle artykułu 43 Ustawy zasiłkowej 

W sytuacji zmiany pracodawcy artykuł 43 Ustawy zasiłkowej nie ma zastosowania. Mówi on o tym, że nie ustala się na nowo podstawy wymiaru zasiłku, gdy pomiędzy okresami pobierania zasiłków nie było przerwy albo zaistniała przerwa krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. 

Przepis ten ma zastosowanie, gdy wszystkie okresy pobierania zasiłku chorobowego powstały u tego samego pracodawcy. 

Zmiana stron umowy o pracę oznacza ustalenie na nowo podstawy wymiaru zasiłku. Nawet wtedy, gdy z tytułu ostatniej niezdolności do pracy nie upłynął okres dłuższy, niż 3 miesiące kalendarzowe. Mówią o tym zasady z artykułu 36 i 37 Ustawy. 

Załóżmy, że u poprzedniego pracodawcy podstawa pracownika wynosiła 5000 złotych. Po zmianie pracy zaczął zarabiać 4200 złotych. Jeśli znów będzie niezdolny do pracy, to zasiłek chorobowy będzie ustalany z aktualnego wynagrodzenia wynoszącego 4200 złotych. Nawet wtedy, gdy przerwa pomiędzy zasiłkami nie przekroczyłaby 3 miesięcy. Stara podstawa w wysokości 5000 złotych nie obowiązuje. 

Warto mieć to na uwadze podejmując decyzję o zmianie pracy. Szczególnie w sytuacji, gdy wiąże się to z niższym wynagrodzeniem, niż dotychczas. 

Przyda Ci się: Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2016 roku I UK 291/05.

Słowa kluczowe: zasiłek, zmiana pracodawcy, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, jaki zasiłek od pracodawcy, wysokość zasiłku po zmianie pracodawcy

O zmianach w zasiłkach od stycznia 2022 roku przeczytasz też tutaj

***

Odwołanie od decyzji ZUS po terminie. Ważne, czy nie ważne?

Zdarzyło Ci się nie złożyć odwołania w terminie? Na szczęście odwołanie od decyzji ZUS po terminie nie musi oznaczać definitywnego końca Twojej sprawy. 

Tak, tak! Są sytuacje, w których złożenie odwołania nawet po kilku tygodniach po upływie ustawowego terminu, nie wstrzymuje sądu przed rozpatrzeniem odwołania i przyznania świadczenia… [Czytaj dalej…]

***

Zapraszam Cię w międzyczasie do mojego konta na Instagramie: @PasjePrawniczki

W czym mogę Ci pomóc?

Angelique Guillot-Ławnik

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: