Na pewno słyszałeś / słyszałaś nie raz te historie o cudownych ozdrowieniach przed komisją ZUS-owską osób, które wnioskują o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jednak to nie jedyna broń w orężu ZUS-u. Równie często wykorzystywany jest zarzut wadliwości.
Zarzut wadliwości zgłasza Prezes ZUS-u wobec korzystnych orzeczeń lekarza orzecznika. W wyniku tego działania możliwe jest odmówienie prawa do renty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zarzut wadliwości – co to jest?
Według artykułu 14 ustawy o emeryturach i rentach:
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia jednostka organizacyjna Zakładu niezwłocznie zawiadamia osobę zainteresowaną.
Orzeczenie lekarza orzecznika może zostać skontrolowane przez osobę zainteresowaną, a także przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. UWAGA: Obydwie osoby mogą to zrobić w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia.
Prezes ZUS-u posiada prawo do zgłaszania zarzutu wadliwości. Wynika to z tego, że do jego kompetencji należy m.in. nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa w zakresie niezdolności do pracy.
Komisja lekarska w ZUS
Po zgłoszeniu zarzutu wadliwości sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia przez komisję lekarską.
Prezes ZUS-u może przekazać sprawę do komisji, jeśli stwierdzi, że orzeczenie lekarza orzecznika jest rozbieżne z zasadami orzecznictwa o niezdolności do pracy lub niezgodne ze stanem faktycznym.
Następnie komisja lekarska weryfikuje orzeczenie lekarza orzecznika i ustala, czy zainteresowany jest zdolny do pracy.
Jak orzeka komisja w ZUS?
Zwykle podziela ona zdanie Prezesa ZUS i ustala, że zainteresowany jest oczywiście zdolny do pracy.
Jeśli to Ciebie ta sytuacja dotyczy, to od odmownej decyzji możesz wnieść skargę do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, o czym dokładnie przeczytasz w TYM artykule.
Jeśli potrzebujesz pomocy, moja kancelaria świadczy wsparcie prawne w zakresie ubezpieczeń i świadczeń ZUS.
Angelika Guillot-Ławnik
radca prawny
***
Wygrana z ZUS a odsetki
Walczyłeś w sądzie całe lata o należne Ci świadczenie z ZUS. W końcu wygrałeś. Myślisz sobie: „Wygrałem z ZUS. A odsetki? Otrzymam należne mi odsetki za cały czas morderczej walki o swoje prawa? Mój sąsiad wygrał z zusem i odsetki dostał. Czy mnie też będą się należeć?”
UWAGA – Nawet jeśli wygrałeś z ZUS to nie zawsze otrzymasz swoje odsetki!
Tak, tak!
Kiedy w i jakich okolicznościach możesz liczyć na odsetki od ZUS po wyroku? … [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }