Angelique Guillot-Ławnik

radca prawny

Od 2014 roku specjalizuję się w prawie ubezpieczeń społecznych. Prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego w Lublinie specjalizującą się w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Problem z ZUS?
Skontaktuj się ze mną
+48 502 358 833

Zarzut wadliwości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – o co chodzi?

Angelique Guillot-Ławnik16 marca 2022Komentarze (0)

Na pewno słyszałeś  / słyszałaś nie raz te historie o cudownych ozdrowieniach przed komisją ZUS-owską osób, które wnioskują o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jednak to nie jedyna broń w orężu ZUS-u. Równie często wykorzystywany jest zarzut wadliwości.

Zarzut wadliwości zgłasza Prezes ZUS-u wobec korzystnych orzeczeń lekarza orzecznika. W wyniku tego działania możliwe jest odmówienie prawa do renty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zarzut wadliwości – co to jest?

Według artykułu 14 ustawy o emeryturach i rentach:

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia jednostka organizacyjna Zakładu niezwłocznie zawiadamia osobę zainteresowaną.

Orzeczenie lekarza orzecznika może zostać skontrolowane przez osobę zainteresowaną, a także przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. UWAGA: Obydwie osoby mogą to zrobić w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia.

Prezes ZUS-u posiada prawo do zgłaszania zarzutu wadliwości. Wynika to z tego, że do jego kompetencji należy m.in. nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa w zakresie niezdolności do pracy.

Odwołanie od decyzji ZUS - Angelika Guillot-Ławnik

Komisja lekarska w ZUS

Po zgłoszeniu zarzutu wadliwości sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia przez komisję lekarską.

Prezes ZUS-u może przekazać sprawę do komisji, jeśli stwierdzi, że orzeczenie lekarza orzecznika jest rozbieżne z zasadami orzecznictwa o niezdolności do pracy lub niezgodne ze stanem faktycznym.

Następnie komisja lekarska weryfikuje orzeczenie lekarza orzecznika i ustala, czy zainteresowany jest zdolny do pracy.

Jak orzeka komisja w ZUS?

Zwykle podziela ona zdanie Prezesa ZUS i ustala, że zainteresowany jest oczywiście zdolny do pracy.

Jeśli to Ciebie ta sytuacja dotyczy, to od odmownej decyzji możesz wnieść skargę do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, o czym dokładnie przeczytasz w TYM artykule.

Jeśli potrzebujesz pomocy, moja kancelaria świadczy wsparcie prawne w zakresie ubezpieczeń i świadczeń ZUS.

Angelika Guillot-Ławnik
radca prawny

***

Wygrana z ZUS a odsetki

Walczyłeś w sądzie całe lata o należne Ci świadczenie z ZUS. W końcu wygrałeś. Myślisz sobie: „Wygrałem z ZUS. A odsetki? Otrzymam należne mi odsetki za cały czas morderczej walki o swoje prawa? Mój sąsiad wygrał z zusem i odsetki dostał. Czy mnie też będą się należeć?”

UWAGA – Nawet jeśli wygrałeś z ZUS to nie zawsze otrzymasz swoje odsetki!

Tak, tak!

Kiedy w i jakich okolicznościach możesz liczyć na odsetki od ZUS po wyroku? … [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Angelique Guillot-Ławnik

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: