W poprzednim artykule omówiłam kłopoty żołnierzy zawodowych, którym ustawa odbiera prawo do wyższej emerytury z tytułu pracy po ukończeniu służby. A dzisiaj temat zmiany w zasiłkach od stycznia 2022 roku, które to przygotował nam nasz Ustawodawca.
Co się zmienia? Sprawdźmy!
Zmiany w zasiłkach od stycznia 2022 roku
Początek 2022 roku to nie tylko wejście w życie nowych przepisów podatkowych. Ale również sporo zmian dotyczących prawa ubezpieczeń społecznych zasiłków, składek czy emerytur.
Najważniejsze z nich DOTYCZĄCEJ ZASIŁKÓW, czyli tej sfery, która zabezpiecza Nas finansowo, kiedy nie możemy przejściowo pracować z powodu choroby czy macierzyństwa, to:
1) Składki opłacone z poślizgiem a prawo do świadczeń z ZUS.
Dotychczas, jeżeli przedsiębiorca nie opłacił składek w ustawowym terminie tracił prawo do zasiłku. Od 2022 roku nowe przepisy umożliwiają nabycie prawa do zasiłku osobom, które podczas niezdolności do pracy miały zaległości w opłacaniu składek.
Prawo do zasiłku nabędą po spłacie zadłużenia.
Prawo do zasiłku przedawni się, jeśli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia.
Dla wypłaty zasiłku przeszkodą nie będzie z kolei zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie 30,10 zł).
2) Zmiany w poborze zasiłków.
Od stycznia zmieniają się zasady obliczania zasiłków. Dotychczas pracownicy mogli brać zwolnienia na różne choroby wydłużając okres pobierania zasiłku.
Od nowego roku przyczyna L4 przestanie mieć znaczenie.
Wszystkie dni na L4 zostaną zsumowane do limitu 182 dni. Przy założeniu, aby rozpocząć nowy okres zasiłkowy konieczna będzie przerwa 60 dni niezależnie od przyczyny niezdolności do pracy.
3) Skrócenie okresu zasiłku po ustaniu ubezpieczenia.
Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia będzie można pobierać do 91 dni, a nie jak dotychczas przez 182 dni.
Zasada ta nie dotyczy osób chorych na gruźlicę, kobiet w ciąży oraz osób, które przechodzą badania i zabiegi jako dawcy komórek, tkanek i narządów.
Osoba, która wykorzysta zasiłek chorobowy przez maksymalny okres, a nadal będzie niezdolna do pracy, będzie mogła, jak dotychczas, wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Może je otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy, jeśli rokuje odzyskanie zdolności do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji.
4) Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku.
Podstawa wymiaru zasiłku nie będzie musiała być ustalana na nowo, jeśli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy lub była ona krótsza niż miesiąc kalendarzowy – teraz było 3 miesiące
5) Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu.
Obecnie za pobyt w szpitalu wypłacany jest zasiłek w wysokości 70% wynagrodzenia.
Według nowych zasad miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80%.
6) Zmiana w prawie do uzyskania zasiłku macierzyńskiego.
Od 2022r. prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają kobiety, które urodzą dziecko po ustaniu ubezpieczenia, jeśli ustanie ono z powodu śmierci pracodawcy.
Dotychczas w takiej sytuacji nie miały one prawa do zasiłku. Jeżeli umowa o pracę wygaśnie z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywała świadczenie w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
7) Egzekucja wprost z przysługujących zasiłków.
Wprost wskazane zostało w ustawie zasiłkowej, że z przysługujących zasiłków można robić potrącenia na zasadach określonych w ustawie emerytalnej.
ZUS wypłaca zasiłki na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień – nie później niż w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okolicznosci niezbędnej do ustalenia prawa do zasiłku.
Przyda Ci się: Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw
Słowa kluczowe: Zasiłek, zmiany w zasiłkach od stycznia 2022 roku, ZUS, zasiłek opiekuńczy, zasiłek chorobowy, niezdolność do pracy, zasiłek macierzyński, egzekucja z zasiłków
O zmianach w zasiłkach od stycznia 2022 roku przeczytasz też tutaj
***
W moim świątecznym domu jeszcze niedawno unosił się zapach świątecznej szarlotki… W zimowym wydaniu.
Jak niewiele, a może aż tak wiele potrzeba do szczęścia… 🙂
Zajrzyj też do mojego profilu na Instagramie
***
EMERYTURA POMOSTOWA – czyli wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć
Jeśli pracujesz i spełniasz przesłanki ustawowe, emerytura pomostowa – a dokładniej mówiąc: prawo do tej emerytury uzyskasz od następnego dnia po rozwiązaniu stosunku pracy (lub ostatniego stosunku pracy, jeśli pracujesz na kilku etatach)… [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }