Angelique Guillot-Ławnik

radca prawny

Od 2014 roku specjalizuję się w prawie ubezpieczeń społecznych. Prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego w Lublinie specjalizującą się w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Problem z ZUS?
Skontaktuj się ze mną
+48 502 358 833

Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego SK 140/20, a Twoje prawa! Czy Ciebie też on dotyczy? Sprawdź!

Angelique Guillot-Ławnik27 listopada 2024Komentarze (0)

Jest i on! 4 czerwca 2024r. TK wydał kluczowy dla wielu emerytów wyrok. Koniecznie sprawdź, czy odnosi się on również do Twojej sytuacji!

Kogo dotyczy wyrok TK z 4 czerwca 2024r. sygn. akt SK 140/20?

Po pierwsze osób, które przed 6 czerwca 2012 r. zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym, tj. w wieku 55 lat kobiety, w wieku 60 lat mężczyźni,

Po drugie   osoby, które po dniu 01 stycznia 2013r. złożyły wniosek o emeryturę powszechną,

Po trzecie – emerytura została pomniejszona na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS,

Jeśli spełniasz powyższe przesłanki, prawdopodobnie wskazany wyrok dotyczy właśnie Ciebie!

Problem, który spowodował wydanie „głośnego” wyroku TK.

Składając wniosek, a w rezultacie otrzymując prawo do wcześniejszej emerytury wskazane powyżej osoby, nie były świadome z czym to się wiąże.

A w zasadzie z czym to się wiązało? A no właśnie, z tym, że osoby te otrzymywały po osiągnięciu wieku powszechnego emeryturę „właściwą”, obniżaną o kwotę odpowiadającą wcześniej pobranym emeryturom.

Dlaczego taka sytuacja miała miejsce? Działo się tak na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wprowadzonego w życie z początkiem 2013r. Zastosowano go również do osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 6 czerwca 2012r., które nie mając świadomości o tym, że zostanie wobec Nich zastosowane wskazane w nim pomniejszenie.

Co na to TK?

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że osoby te były „zaskoczone” rozwiązaniem z art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nie mogły też dostosować się do nowej regulacji, gdyż nie miały już możliwości zrzeczenia się prawa do wcześniejszej emerytury.

Orzekł finalnie, że art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach w zakresie, w jakim dotyczy osób, które złożyły wniosek o przyznanie świadczeń, o których mowa w tym przepisie, przed 6 czerwca 2012 r., jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji RP. – tzn. NIEKONSTYTUCYJNY!

Zaznaczył, że osoby, które składały wniosek o wypłatę emerytury przed 1 stycznia 2013 r., nie miały świadomości, z jakimi następstwami w zakresie wymiaru właściwego świadczenia emerytalnego ich decyzja będzie się wiązała w kontekście wprowadzanych zmian.

Nieopublikowany wyrok, a Twoje prawa

Czy emerytom łatwo dochodzić swoich praw wynikłych z czerwcowego wyroku TK? Otóż nie jest to takie proste…Pokrzywdzeni zaistniałą sytuacją muszą brać pod uwagę fakt nieopublikowania wskazanego wyroku, ale czy powinno ich to „obchodzić”?

Czy to powoduje, że emeryci są na straconej pozycji? OCZYWIŚCIE, ŻE NIE!

„Nieuprawnione zaniechanie władzy wykonawczej w publikacji przedmiotowego orzeczenia nie może wpływać na brak możliwości jego zastosowania” (wyrok SO w Szczecinie sygn. akt VI U 528/24).

„Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzający niezgodność z Konstytucją określonego przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w toku postępowania” (Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2016r.).

 Jak więc zareagować na wyrok TK?

Pod lupę należy wziąć zapadłe w tej kwestii decyzje emerytalne, wznawiając postępowanie na podstawie przepisów art. 145a Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 190 ust. 4 Konstytucji RP.

Jak to zrobić?

Po prostu złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie emerytury w związku z zapadłym wyrokiem Trybunału.

Jeżeli wydana przez ZUS decyzja okaże się niekorzystna – skontaktuj się z Nami celem uzyskania informacji, jak skutecznie ją zmienić.

W czym mogę Ci pomóc?

Angelique Guillot-Ławnik

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: