Angelique Guillot-Ławnik

radca prawny

Od 2014 roku specjalizuję się w prawie ubezpieczeń społecznych. Prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego w Lublinie specjalizującą się w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Problem z ZUS?
Skontaktuj się ze mną
+48 502 358 833

Renta wypadkowa

Angelique Guillot-Ławnik25 marca 2025Komentarze (0)

Renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową

 

Na wstępie warto wytłumaczyć

⇒ czym jest renta? jest to świadczenie pieniężne,

⇒ kiedy otrzymasz rentę? musi zaistnieć szczególna sytuacja związana z Twoim zdrowiem, która spełnia przesłanki przewidziane przepisami, które uprawniają Cię do otrzymania takiego świadczenia,

⇒ kto wypłaca rentę? organ zajmujący się obowiązkowymi zabezpieczeniami społecznymi tj. np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),

Zauważ! Istnieje wiele rodzajów rent np. socjalna, rodzinna, z tytułu niezdolności do pracy, wypadkowa, szkoleniowa i inne.

 

RENTA WYPADKOWA

Po pierwsze pamiętaj, że aby otrzymać rentę wypadkową musisz być objęty ubezpieczeniem wypadkowym.

Jaka sytuacja musi zaistnieć, aby otrzymać takie świadczenie?

Byłeś pracownikiem (w szerokim rozumienia tego pojęciu), który stał się trwale lub okresowo niezdolny do pracy, ale to nie wszystko…, aby otrzymać rentę wypadkową, niezdolność ta musi powstać na skutek wypadku, którego doświadczyłeś podczas wykonywania czynności zawodowych lub gdy cierpisz na chorobę zawodową.

Rodzaje renty wypadkowej:

– stała → gdy brak rokowań na odzyskanie zdolności do pracy,

– okresowa → gdy istnieją rokowania na odzyskanie zdolności do pracy,

– szkoleniowa →  gdy istnieje możliwość przekwalifikowania zawodowego,

Jak jest przyznawana? Na WNIOSEK!

Zweryfikuj co będzie potrzebne (informacje szczegółowe na stronie gov.pl lub zus.pl)  

  • informacja o okresach składkowych i nieskładkowych wraz z dokumentami potwierdzającymi okresy m.in.: pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego, nauki w szkole wyższej,
  • dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz ewentualnie dokumentację medyczną,
  • wywiad zawodowy, jeżeli osoba ubezpieczona pozostaje w zatrudnieniu,
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, sporządzony przez pracodawcę lub karta wypadku wraz z wyjaśnieniami poszkodowanego oraz informacjami zebranymi od świadków, bądź decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaną przez państwowego inspektora sanitarnego,

TERMIN!

– niezbędne dokumenty wskazane powyżej musisz złożyć po zaistnieniu wypadku lub stwierdzeniu choroby zawodowej, ALE → nie później niż 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego albo wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

 

Kto decyduje o istnieniu bądź nie podstawy do przyznania Ci takiego świadczenia? Czy twoja niezdolność ma związek z wypadkiem przy pracy, czy też chorobą zawodową?

  • orzeka Lekarz orzecznik ZUS lub Komisja Lekarska (ocena zdolności do pracy, jak i jej stopnia)
  • Kolejno ZUS wydaje odpowiednią decyzję (organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji)

Odwołanie od decyzji ZUS

ZUS wydał decyzję nie po twojej myśli? Nie martw się możesz złożyć odwołanie w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję, do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli ta czynność Ciebie przerasta rekomenduje do skorzystania z pomocy fachowego pełnomocnika specjalizującego się w sporach z ZUS.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Angelique Guillot-Ławnik

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: