Angelique Guillot-Ławnik

radca prawny

Od 2014 roku specjalizuję się w prawie ubezpieczeń społecznych. Prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego w Lublinie specjalizującą się w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Problem z ZUS?
Skontaktuj się ze mną
+48 502 358 833

Zastanawiasz się co dalej z Twoim odwołaniem od niesłusznie pomniejszonej emerytury, które złożyłeś od decyzji odmawiającej ponownego przeliczenia emerytury w oparciu o wyrok TK SK 140/20?

Angelique Guillot-Ławnik18 grudnia 2024Komentarze (0)

Nie martw się, na ten moment wszystko idzie po myśli emeryta!

Złożyłeś wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury na mocy art. 114 ustawy emerytalnej w związku z wyrokiem TK z 4 czerwca 2024 r.? Jeśli tak, to zapewne ZUS nie odpowiedział na Twój wniosek satysfakcjonująco. Pamiętaj, że możesz się od tej decyzji odwołać. Jak to zrobić? Spójrz: https://zaskarzeniedecyzjizus.pl/nieopublikowany-wyrok-trybunalu-konstytucyjnego-sk-140-20-a-twoje-prawa-czy-ciebie-tez-on-dotyczy-sprawdz/

Czy masz szansę na pozytywne rozstrzygnięcie zaskarżenia?

Mamy już pierwsze wyroki, w których Sąd zastosował na korzyść emeryta wyrok TK z 4 czerwca 2024r.

Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej w dniu 15 października 2024 r. w sprawie (sygn. akt VIU 1016/24), wydał wyrok, w którym:

  • zmienił decyzję ZUS i przyznał emerytowi prawo do przeliczenia emerytury w wysokości bez zmniejszania o sumy kwot pobranych wcześniej emerytur, (za trzy lata wstecz)
  • stwierdził również, że organ rentowy ponosi odpowiedzialność za nieustalenie ostatniej przesłanki niezbędnej do wydania decyzji od dnia 4 lipca 2024 r. (miesiąc od wyroku TK) do dnia zapłaty,

Pamiętajmy, że ZUS w swojej decyzji głównie powołuje się na brak publikacji wyroku. Czy Sądy biorą to pod uwagę?

Po pierwsze uznaje się, że aby wyrok Trybunału Konstytucyjnego nabrał mocy prawnej musi zostać opublikowany.

Czy zaniedbanie organów w tym zakresie powinno oddziaływać negatywnie na uczestników postępowania?  Oczywiście, że NIE!

Zdaniem Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, Konstytucja RP nic nie mówi o tym, że wyrok z 4 czerwca 2024 r. ma moc prawną dopiero po publikacji w Dzienniku Ustaw.

 

Sądy stosują Konstytucje – jest to ich OBOWIĄZEK, a co za tym idzie?

→  nie mogą uwzględniać przepisu, który pozostaje z nią sprzeczny, za taki został uznany  art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach, na podstawie którego to osoby, które przeszły w „pewnym okresie” na wcześniejszą emeryturę otrzymywały po osiągnięciu wieku powszechnego emeryturę „właściwą”, obniżaną o kwotę odpowiadającą wcześniej pobranym emeryturom.

Konsekwencje wyroków:

– Sądy powszechne uznają wyrok TK za obowiązujący,

– nakładają na ZUS obowiązek ponownego przeliczenia emerytury,

– Sądów orzekających na korzyść emeryta jest coraz więcej np. SO w Kielcach, w Bielsku-Białej, w Elblągu czy Szczecinie.

Nie czekaj, może Tobie również się uda! Jeśli nie wiesz jakie kroki poczynić? Zgłoś się do nas, chętnie pomożemy wygrać z w tej sprawie z ZUS.

W czym mogę Ci pomóc?

Angelique Guillot-Ławnik

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: