Angelique Guillot-Ławnik

radca prawny

Od 2014 roku specjalizuję się w prawie ubezpieczeń społecznych. Prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego w Lublinie specjalizującą się w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Problem z ZUS?
Skontaktuj się ze mną
+48 502 358 833

Kobiety na działalności znowu na celowniku ZUS

Angelique Guillot-Ławnik08 grudnia 2020Komentarze (0)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, możemy to śmiało stwierdzić, permanentnie ma na celowniku przedsiębiorcze kobiety, które sferę życia zawodowego próbują godzić z macierzyństwem. 

Organ rentowy wszczyna kontrolę, podejrzewając zakładające własną działalność kobiety, ale również te, które ją prowadzą dobrych parę lat, że wykorzystując system zabezpieczenia społecznego „wyłudzają świadczenia” związane z macierzyństwem.

Kontrole oczywiście najczęściej dotyczą momentu kiedy kobiety–matki przebywają na zasiłkach chorobowych, macierzyńskich czy opiekuńczych.

Kobiety na działalności znowu na celowniku ZUS

Wiele działalności jest rzeczywiście fikcją

Nie da się ukryć, choćby biorąc pod uwagę statystyki pokazujące liczbę wygranych przez ZUS przed sądem powszechnym spraw o podleganie ubezpieczeniom społecznym, bądź o podstawę wymiaru składek, iż cześć działalności niestety jest fikcyjnych, a matki działaczki świadomie założyły taką działalność tylko po to by pobrać świadczenia za długotrwały okres związany z rodzicielstwem.

Takie działania doprowadziły do pokrzywdzenia – poprzez wrzucenie do jednego worka wszystkich przedsiębiorczych matek, które faktycznie prowadzą działalność gospodarczą i w sposób pełni uprawniony dokonały wyboru zadeklarowanej podstawy wymiaru składek!

Kontrola Organu rentowego w zakresie weryfikowania czy działalność gospodarcza jest prowadzona faktycznie, to częsta praktyka w szczególności, gdy niedługo po rozpoczęciu wykonywania działalności, lub po zadeklarowaniu wyższej, niż minimum ustawowe, podstawy wymiaru składek – przedsiębiorca przechodzi na zwolnienie lekarskie i pobiera zasiłek chorobowy lub macierzyński lub na przemian zasiłki chorobowy i macierzyński w związku z kolejnymi ciążami.

Co więcej, ZUS niekiedy kilkukrotnie kontroluje tych samych przedsiębiorców w związku z pobieraniem kolejnych świadczeń z ubezpieczenia społecznego za kolejne okresy. 

Co zrobić w przypadku zawiadomienia o kontroli z ZUS?

Drogie Kobiety! – przedsiębiorcze mamy w związku z otrzymaniem z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawiadomienia o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, pomimo obaw i lęku należy podejść do tego na spokojnie, chyba że rzeczywiście ma się coś na sumieniu np. nie prowadziło się działalności w ogóle tzn. nie podejmowało się jakichkolwiek faktycznych działań.

Wszystkie pozostałe nie mają się czego obawiać – muszą podjąć „pokojową współpracę’ z Organem.

Jak przebiega kontrola ZUSu

W toku kontroli czyli tzw. postępowania wyjaśniającego przed komórką merytoryczną ZUS czyli Wydziałem Ubezpieczeń i Składek należy przedstawić dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności w kontrolowanym przez ZUS okresie i w sposób pisemny udzielić stosownych wyjaśnień oraz odpowiedzi na jego zapytania.

Organ ceni sprawną i uczciwą współprace i wymianę stanowisk. Jeżeli kontrola dotyczy okresu na którym były pobierane zasiłki należy wykazać, że działalność nie była czynnie prowadzona, bowiem w trakcie pobierania zasiłku chorobowego zabraniały tego przepisy, ponadto pobierania zasiłku macierzyńskiego wcale nie musi być wykorzystany na prowadzenie działalności, ale także nie ma przepisów które by tego zabraniały lub nakazywały zawieszenie działalności gospodarczej.

Pomimo istnienia wielu nieprawidłowości najczęściej jest tak, iż najbardziej pokrzywdzone są te przedsiębiorcze kobiety, które uczciwie pracują, a splot okoliczności mogłoby się wydawać wskazuje, że mogło dojść do nieprawidłowości do których rzeczywiście nie doszło.

Z życia wzięte

W odniesieniu do powyższego najpopularniejsze sprawy jakie trafiają do mojej Kancelari w tym zakresie:

– nie uznanie przez ZUS podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę bądź z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej tzn. ZUS uważa że nie pracowałyśmy wcale u naszego pracodawcy bądż nie wykonywałyśmy żadnych czynności związanych z naszą działalnością, zaś złożona dokumentacja została wytworzona na potrzeby przekonania Organu rentowego, że było inaczej;

– sprawy dotyczące podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej związane z drobnymi błędami popełnianymi przez księgowe lub przez same przedsiębiorczynie, co w konsekwencji rodzi skutki wypadnięcia z tego ubezpieczenia i braku prawa do świadczeń lub przerwania ich wypłaty z wysokiej podstawy wymiaru;

– podważania wysokości wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, ustalonego pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem;

– po zawieszaniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę ograniczanie przez ZUS w sposób nieuprawniony podstaw wymiaru zasiłków;

– „wyłapanie” przez ZUS czynności, które przedsiębiorca czynił będąc na zasiłku jako powód do odmowy prawa do niego bądź zobowiązania do jego zwrotu.

W konsekwencji powyższego odmowa bądź ograniczenie wysokości należnych zasiłków lub decyzje zobowiązujące do zwrotu nienależnych zasiłków. 

Skontaktuj się!

Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, gubisz się w skomplikowanych przepisach prawa ubezpieczeń społecznych, dokonałaś drobnej omyłki, której konsekwencją jest zobowiązanie do zwrotu ogromnych sum pieniężnych, albo nic tak naprawdę nie zrobiłaś ale interpretacja ZUS jest taka, a nie inna, a akurat dla Twojego stanu faktycznego – niekorzystna – jestem po to aby Ci pomóc.

Zdjęcie w treści: Xavier Mouton Photographie on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Angelique Guillot-Ławnik

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: