Angelique Guillot-Ławnik

radca prawny

Od 2014 roku specjalizuję się w prawie ubezpieczeń społecznych. Prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego w Lublinie specjalizującą się w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Problem z ZUS?
Skontaktuj się ze mną
+48 502 358 833

Wycofanie odwołania od decyzji ZUS

Angelique Guillot-Ławnik03 listopada 2021Komentarze (0)

Czy można złożyć odwołanie od decyzji ZUS, a następnie to własne odwołanie wycofać? TAK! Dzisiaj temat: Wycofanie odwołania od decyzji ZUS.

Zaczynamy!

Odwołanie od decyzji ZUS

Każde dziecko wie, że od każdej decyzji wydanej przez nasz rodzimy Zakład Ubezpieczeń Społecznych można się odwołać (zobacz, jak się odwołać od decyzji ZUS). Co więcej – nasze polskie prawo daje tutaj wiele możliwości ułatwiających przeprowadzenie takiego procesu odwoławczego. Możesz nawet – w pewnych okolicznościach – odwołać się od decyzji ZUS po upływie przepisanego terminu (zobacz, jak to zrobić).

Nie każdy jednak wie, że takie odwołanie od zusowskiej decyzji możesz … po prostu wycofać.

Jak to zrobić i na jakich warunkach?

Wycofanie odwołania od decyzji ZUS

Zacznijmy jednak od początku ….

Z pewnością wiesz, że odwołanie od decyzji ZUS wnosi się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem organu rentowego, który wydał decyzję. Masz na to – aż – jeden miesiąc od dnia otrzymania swojej decyzji.

W kolejnym kroku sąd bada, czy zaskarżona decyzja ZUS jest prawidłowa czy też nie. Oceny tej dokonuje sąd na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego tj. m.in. dokumentów, zeznań świadków, wyjaśnień stron.

Na końcu sąd albo oddala odwołanie, jeśli nie znajduje podstaw do jego uwzględnienia, albo zmienia zaskarżoną decyzję zgodnie z żądaniem odwołania. Albo wygrywasz, albo wygrywasz.

Ale, możesz nie czekać na wyrok sądu, jeśli z jakiegoś powodu uznasz, że Twoje odwołanie jednak jest bez sensu, bo … może pogorszyć Twoją sytuację. Tak bywa… Dlatego, jako tzw. dysponent procesu, możesz ze swojego odwołania zrezygnować i je wycofać.

Odwołanie od decyzji ZUS jak pozew

Może to trochę dziwne zabrzmi, ale odwołanie od decyzji organu rentowego pełni funkcję pozwu. A zatem stosuje się do niego odpowiednio przepisy dotyczące pozwu i ma tutaj znaczenie procedura cywilna (tzw. KPC).

W KPC przeczytasz, że:

pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego (organu rentowego) aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku (art. 203 k.p.c.). Dotyczy to także postępowania w II instancji.

A więc cofnięcie pozwu jest możliwe aż do zakończenia postępowania apelacyjnego.

To samo tyczy się dokładnie samego odwołania od decyzji ZUS. W każdym momencie możesz po prostu wycofać swoje odwołanie, tak samo, jak mógłbyś wycofać swój pozew.

W takim wypadku sąd nie wydaje wyroku, w którym rozstrzyga, która ze stron postępowania miała rację, a wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania.  

W efekcie Twoje cofnięte odwołanie nie wywołuje żadnych skutków prawnych dla Ciebie, ani dla organu rentowego (ZUSu).

Cofnięcie odwołania w części – czy to możliwe?

Tak!

Odwołanie możesz wycofać tylko w jakiejś części. Co dzieje się w takiej sytuacji?

Sąd umarza część postępowania objętego cofnięciem odwołania, zaś w pozostałym zakresie normalnie się toczy.

Jeżeli zaś cofnąłeś odwołanie na etapie postępowania odwoławczego (II instancja) to sąd w pierwszej kolejności uchyla wyrok sądu I instancji, a następnie umarza postępowanie.

Brzmi skomplikowanie? Bo takie jest! Lepiej i bezpieczniej w takich sytuacjach korzystać z pomocy doświadczonego radcy prawnego.

Cofnięcie odwołania od decyzji ZUS nie zawsze jednak jest dopuszczalne

Być może już zdążyłam wprawić Cię w dobry humor, że swoje odwołanie od decyzji ZUS możesz spokojnie wycofać, ale …

[Zawsze jest jakieś ALE 🙂 W szczególności w przepisach prawa…]

… ale nie zawsze jednak możliwe.

Przyjrzyjmy się temu dokładniej…

Otóż sąd może uznać, że nie możesz cofnąć swojego odwołania, gdy okoliczności konkretnej sprawy wskazują, że jest ono sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. 

A więc są może powiedzieć – NIE.

Aby ustalić, czy wycofanie odwołania jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa sąd dokonuje według określonych kryteriów. Bada czy:

 • czy czynność ta jest zgodna z prawem;
 • czy jest zgodna z zasadami współżycia społecznego;
 • czy nie zmierza do obejścia prawa;
 • czy nie narusza słusznego interesu ubezpieczonego.

Sąd niedopuści do cofnięcia odwołania od decyzji ZUS także w przypadku naruszenia Twojego słusznego interesu.

W takiej sytuacji, w której od sądu usłyszysz NIE, wydaje on postanowienie odmawiające umorzenia postępowania i nadal prowadzi Twoją sprawę.

Jak to zrobić? Czyli jak wycofać odwołanie od decyzji ZUS?

To proste. W punktach:

 1. składasz stosowne oświadczenie, że wycofujesz odwołanie
 2. możesz to zrobić na piśmie, albo po prostu ustnie do protokołu

Nic więcej.

Pamiętaj, aby jednak nie podejmować samodzielnie takich decyzji. Zdecydowanie lepiej skontaktować się z doświadczonym radcą prawnym, który dokładnie ustali, czy wycofanie Twojego odwołania ma sens (możesz na przykład skontaktować się ze mną – dane kontaktowe znajdziesz w stopce bloga).

Powodzenia!

Angelika Guillot-Ławnik
radca prawny

PS. Zapraszam Cię również do lektury artykułu o tym, jak złożyć odwołanie od decyzji ZUS>>

 

***

Jedną z moich pasji jest pieczenie… Wymaga cierpliwości… Odcięcia od codziennych rozterek…

Staram się aby każde ciasto było przede wszystkim udane i pyszne i ciągle pracuje nad perfekcją…

Drugą równie ważną kwestią jest jego wygląd… Uwielbiam je stroić, a uzależniam to od okoliczności czy po prostu pory roku… Kwiaty nadają zawsze magii.

Okrągła szarlotka z chryzantemami… Moja propozycja na jesienne spotkania lub wspólne rodzinne chwile.

Więcej znajdziesz na moim Instagramie: Pasje Prawniczki

W czym mogę Ci pomóc?

Angelique Guillot-Ławnik

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: