Angelique Guillot-Ławnik

radca prawny

Od 2014 roku specjalizuję się w prawie ubezpieczeń społecznych. Prowadzę Kancelarię Radcy Prawnego w Lublinie specjalizującą się w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Problem z ZUS?
Skontaktuj się ze mną
+48 502 358 833

Polski Ład a składka zdrowotna

Angelique Guillot-Ławnik24 listopada 2021Komentarze (1)

Polski Ład a składka zdrowotna to chyba ostatnio najmodniejsze słowa w całym polskim internecie. Prezydent ostatecznie podpisał ustawę wprowadzającą tzw. Polski Ład zatem można już niemal z całą pewnością ustalić, kto ile zapłaci, kto więcej, a kto mniej, a także kto składki zdrowotnej nie zapłaci w ogóle. Wszystko już od 2022 roku.

Przyjrzyjmy się tym – jakby nie było – rewolucyjnym zmianom u przedsiębiorców…

Polski Ład a składka zdrowotna

Polski Ład a składka zdrowotna – będzie drożej

Od nowego roku przepisy tzw. Polskiego Ładu podnoszą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W niektórych przypadkach nie będzie to jakaś dramatycznie duża podwyżka. Ale w innych … naprawdę spora.

Na szczęście masz różne możliwości przygotowania się do tej podwyżki, aczkolwiek też nie zawsze będzie to możliwe. Tak czy inaczej, nawet jeśli będziesz w stanie ograniczyć wysokość własnej składki zdrowotnej, to i tak poniesiesz zwiększone koszty (choćby np. przy przekształceniu JDG w spółkę z o.o.).

A więc generalna zasada brzmi – drożej.

Pomijam fakt, że w większości opinii nowa forma składki zdrowotnej, która zależy od wysokości dochodu (stawka procentowa), a jednocześnie nie jest możliwa do odliczenia od podatku (jak to było dotychczas), jest po prostu ukrytą formą podatku PIT. Niczym bowiem od tego podatku się nie różni. 

Ważne jest to, że w zależności od tego, którą z form prowadzenia działalności jako przedsiębiorca wybierzesz – zapłacisz składkę zdrowotną w różnej wysokości.

Czytaj także: Odwołanie od decyzji ZUS po terminie >>

Polski Ład / składka zdrowotna a zasady ogólne

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który rozlicza się na zasadach ogólnych, to wysokość stawki procentowej składki zdrowotnej, czyli 9% nadal będzie wynosiła tyle samo. To co ulegnie zmianie, to podstawa wymiaru tej składki. Im wyższa podstawa – tym więcej będziesz musiał odprowadzić.

To nie wszystkie jednak nowości. Jak wspomniałam wyżej, kwoty zapłaconej składki nie odliczysz od swojego podatku, jak to było dotychczas.

Innymi słowy mówiąc – jeśli Twoje dochody mieszczą się w kwocie wolnej od podatku (która – dodam – została podniesiona), to i tak zapłacisz składkę zdrowotną do NFZ. Wcześniej ta składka obniżała Twoje zobowiązanie podatkowe – od stycznia 2022 roku już tak nie będzie.

Polski Ład / składka zdrowotna – ryczałt ewidencjonowany

Zmiany składki zdrowotnej w Polskim Ładzie będą dotykały też inne formy opodatkowania. W tym opodatkowania działalności w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Jeśli jesteś opodatkowany tą formą to też zapłacisz 9% składki zdrowotnej. Wyjątkiem jest to, że liczona ona będzie od innej podstawy wymiaru. Kluczowe będą tutaj wysokości uzyskanych przez Ciebie przychodów rocznych.

A jak to będzie wyglądało w szczegółach?

Dla przychodów z ryczałtu ustalono trzy graniczne limity:

 • przychody do 60 000 zł,
 • przychody pomiędzy 60 a 300 tys. zł oraz
 • przychody powyżej 300 000 zł.

Dla tych trzech przedziałów ustalono trzy odrębne postawy wymiaru zdrowotnego. Jakie?

 • w pierwszym przypadku zapłacisz – 305,56 zł
 • w drugim przypadku – 509,27 zł
 • w trzecim zaś przypadku zapłacisz – 916, 68

Cóż… wspominałam, że będzie drożej…

Czytaj też: Wycofanie odwołania od decyzji ZUS>>

Polski Ład / składka zdrowotna – podatek liniowy

Nieco inna sytuacja dotyczyć będzie tych przedsiębiorców, którzy są opodatkowanie podatkiem liniowym, czyli 19%. Tutaj zmieni się stawka składki zdrowotnej i będzie wynosić 4,9% od dochodu.

Wysokość składki zdrowotnej u przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym obliczyć można w prosty sposób:

jeśli Twój dochód to 10.000 zł  – zapłacisz 490 zł.

jeśli zaś 15.000 zł – zapłacisz 735 zł składki

jeśli 20.000 zł – zapłacisz 980 zł.

Dodam, że – jak pamiętasz – nie tylko ta składka jest wyższa, ale stanowi też Twoje dodatkowe obciążenie, gdyż nie odliczysz jej od podatku tak, jak do tej pory.

Uwaga – minimalna składka zdrowotna to 270,90 zł. Jeśli Twoje dochody będą tak niskie, że 4,9% od ich wartości będzie skutkowało składką niższą, niż wspomniane 270,90 zł, to wówczas po prostu będziesz musiał zapłacić właśnie tyle.

Składka zdrowotna – karta podatkowa

Niestety przepisy Polskiego Ładu nie ominą również przedsiębiorców opodatkowanych kartą podatkową.

Odwołanie od decyzji ZUSZasadniczo ilość osób, które będą mogły korzystać z tej formy opodatkowania będzie maleć, co wynika z nowych regulacji mówiących, że podatnicy, jeśli dotąd nie rozliczali się w ten sposób, nie będą mogli przejść na kartę podatkowąRównież Ci przedsiębiorcy, którzy z jakichkolwiek powodów zaprzestaną rozliczania się kartą, nie będą mogli powrócić do tej formy opodatkowania.

Jeśli jesteś w tej grupie podmiotów to także nie będziesz miał możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Jak zwykle wysokość składki zdrowotnej będzie wynosiła 9% minimalnego wynagrodzenia.

Jak to będzie wyglądało w szczegółach?

Minimalne wynagrodzenie w roku 2022 będzie wynosiło 3010 zł. Składka zdrowotna zatem będzie wynosiła 270,90 zł.

To tyle na dziś! Trzymaj się, a jeśli będziesz miał jakieś pytania, czy wątpliwości, po prostu daj znać. 

W czym mogę Ci pomóc?

Angelique Guillot-Ławnik

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Karola 25 listopada, 2021 o 17:57

  W końcu znalazłam jasne i proste wyjaśnienie składki zdrowotnej w tym polskim ładzie.

  Mam nadzieję, że ten rząd nie będzie już więcej psuł nam podatków.

  Wielkie dzięki Pani Mecenas!
  Karolina

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Radca prawny Angelique Guillot-Ławnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: